Napelemes jelmagyarázat: a kWp jelentésétől a kWh-ig

A kWp jelentése napszakok és napsütéses órák szerinti felosztásban.

Ha napelem, akkor kWp! És kWh. Illetve watt. Na meg persze kilowatt. Bár elsőre könnyű elveszni a számokban és jelekben, ezek a mértékegységek rendkívül fontosak ahhoz, hogy megfelelően átlássuk a napelemes rendszerek működését. Milyen mérőszámokat érdemes ismernünk, mi a kWp jelentése, és hogyan használhatjuk mindezeket a gyakorlatban is?

Mi a kWp jelentése?

A kWp jelentése magyarul annyit tesz, hogy “kilowatt csúcs” vagy “kilowatt csúcsteljesítmény”. Maga a “kWp” egyébként az angol “kilowatt peak” kifejezés rövidítése — ez egy szabványos mértékegység a napelem vagy egy naperőmű csúcsteljesítményének mérésére és meghatározására.

A kWp azt határozza meg, hogy egy napelem maximálisan mennyi áramot képes termelni ideális körülmények között. Tehát egy napelemrendszer napelem paneljeinek összessége mekkora egyenáramú (DC oldali) névleges teljesítménnyel rendelkezik. A kWp számítás tesztekkel történik, és tökéletesen ideális körülmények között zajlik: 1,000 watt négyzetméterenkénti fényintenzitással és 25 Celsius-fokon. Érdekesség, hogy a napelemek bár a Nap energiáját gyűjtik be, ami Naprendszerünk legforróbb égiteste, mégis túl tudnak hevülni, ekkor pedig romlik a teljesítményük.

A kWp-t néhány panel vagy akár több teljes napelemes rendszer csúcsteljesítményének összehasonlítására is használhatjuk. Gyakran határozzák meg például napelem pályázatok meghirdetésekor is.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a valós körülmények általában eltérnek az ideálisaktól, amelyek alapján a kWp értékeket mérik, így a tényleges áramtermelés más lesz a papíron lejegyzettől az olyan tényezők alapján, mint például az időjárási körülmények, a napfény beesési szöge vagy a hőmérséklet-ingadozások. Az “ideális körülmény” olyan ritka, hogy csupán néhány órát vagy legfeljebb néhány napot jelent évente!

A kWp jelentése szerint tehát egy szabványos mértékegység, amely az egyedi napelemek vagy a teljes rendszer maximális teljesítménykapacitását jelöli ideális körülmények között. Ez szolgál alapul a különböző napelemek csúcsteljesítményének összehasonlítására, de a valóságban sosem mutat pontos értéket.

Egyéb mértékegységek: kWh, W, kW

A kWp mellett érdemes megemlítenünk a kWh-t, a W-t és a kW-t is, amelyek az alábbiakat jelölik:

  • watt (W)
  • kilowatt (kW)
  • kilowattóra (kWh)

W-vel, azaz wattal az egyes napelemmodulokat jelölik, például:

Mindkét termék nevében benne van, hogy 400, illetve 430 watt névleges teljesítményűek.

A kilowatt a watt ezerszerese, az egyszerűség és a kisebb számok kedvéért ezt használjuk a teljes napelemes rendszerek teljesítményének leírására, például:

  • 5 kW napelemes rendszer, ami 12-13 darabot jelent az előző modulokból

A kWh-t a havi, illetve éves termelés leírására használjuk, és azt mutatja meg, hogy egyetlen óra alatt hány kilowatt energia keletkezik vagy használódik el, például:

  • Egy 5 kW napelemes rendszer éves szinten körülbelül 5-6 ezer kWh-t képes megtermelni.

Egyszerűbben megfogalmazva a kW a napelemrendszer teljesítményének, a kWh a megtermelt energia mennyiségének mértékegysége.

A kWp mértékegységről

A kWp mértékegység használata papíron a napelem használatakor

A kWp mértékegység tehát egy olyan mérőszám, ami segít összehasonlítani az egyes termékeket, de a gyakorlatban kevés haszna van. A kWp – kWh átváltás éppen ezért nehézkes, mert a csúcsteljesítményhez rengeteg tényezőnek együttállására van szükség. Amikor azonban a napelemünk csúcsteljesítményen dolgozik – abban a néhány órában évente – a kWp és a kWh megegyezik. Ez alapján meg tudjuk határozni az adatokból, hogy mikor dolgozott a maximumon a napelemes rendszerünk.

A tényleges számoláshoz azonban jóval hasznosabb, ha a napelem teljesítményéből indulunk ki, és annak éves termelését próbáljuk meghatározni figyelembe véve a tájolásból, hajlásszögből, hőmérsékletből adódó veszteségeket is.. Itt jön a képbe a watt (W), kilowatt (kW) és kilowattóra (kWh) mértékegysége.

Reméljük sikerült eligazítanunk a napelemes rövidítések útvesztőjében. Amennyiben egy saját napelemes rendszer teljesítménye érdekelné, keresse ajánlatkérésért szaktanácsadóinkat vagy próbálja ki napelem kalkulátorunkat!

Ha pedig további hasznos információkra és érdekességekre lenne kíváncsi a napelemes rendszerekkel kapcsolatban, akkor hallgassa a Világos, mint a Nap! podcast adásait.

Kérjen ajánlatot!

Töltse ki az alábbi űrlapot és szaktanácsadónk megkeresi Önt, illetve Ön is megkapja szakértőnk elérhetőségeit.


Díjmenetesen felmérjük és megtervezzük az Ön igényeire szabott napelemes rendszert!


Ha az űrlap helyett telefonálna vagy emailt írna, 
keressen alábbi elérhetőségeinken!

+36 28 55 49 19
info@energiatakarek.hu

Contact Form Demo
Ft