Tényleg rossz a bruttó elszámolás?

Kiegészítések a G7 gazdasági portál cikkéhez

A napelemek iránt érdeklődő szakmai és laikus körökben egyaránt sokan olvasták a napokban a G7 gazdasági portál cikkét. A szerző a bruttó és a szaldós elszámolást hasonlítja össze és arra a következtetésre jut, hogy a napelemet vásárlók a legtöbb esetben a szaldós megoldással járnak jobban – akkor is, ha ezzel feláldozzák az állami támogatás igénybevételének lehetőségét.

Mi azonban érdemesnek tartjuk néhány további aspektussal kiegészíteni az írást, amivel szeretnénk megkönnyíteni a döntés előtt állók helyzetét.

Nézzük először a tényeket röviden. A szaldós elszámolás lényege, hogy az elektromos hálózatba feltöltött és onnan vételezett energiát ugyanolyan áron számolja el a szolgáltató. A villanyórát évente egyszer olvassák le és csak a különbözetet kell kifizetnünk. Bruttó elszámolásnál viszont minden, a hálózatba feltöltött és onnan vételezett kilowattórát elszámol a szolgáltató, ráadásul eltérő áron. Így ha az éves fogyasztásunk nagyságára méretezett napelemes rendszerünk van, akkor nagyjából a villanyszámla kétharmada takarítható meg. (Az elszámolások részleteiről itt írtunk.)

Szintén tény, hogy szaldós elszámolásra állami támogatással június 30-ig lehet szerződni. Vagyis erre gyakorlatilag új ügyfélként már nincsen lehetőség. Állami támogatás nélkül viszont 2023 végéig még elérhető a szaldó. (A jelenleg elérhető támogatási formákat ebben a cikkben gyűjtöttük össze.)

De érdemes-e ezt választani?

A cikk szempontjai mellett két dolgot érdemes figyelembe venni, mielőtt döntést hozunk. Egyrészről a napelem mindenekelőtt egy beruházás, amelynek értékelésekor nem az aktuálisan befolyó összeg a lényeges, hanem a teljes összeg megtérülési ideje. Márpedig egy normál, háztartási méretű napelemes rendszernél a jelenleg elérhető otthonfelújítási támogatással vagy a nyárra megígért kormányzati napelemes programmal a költségek 40-50%-a fedezhető pályázatok révén. A szakértőink úgy számolnak, ebben az esetben a megtérülési idő 8-9 évre csökkenhet a szaldós elszámolás 10-12 évével szemben.

(Zárójel: a G7 újságírója hosszabb megtérülési idővel számol, mert figyelembe veszi azt a kamatot is, amit a pénzünkre kapnánk, ha nem napelemre költjük, hanem befektetjük. Viszont ebben az esetben is igaz: ha a beruházási összeg 40-50%-kal kevesebb, akkor alacsonyabb havi megtakarítási szint mellett is előbb meg fog térülni.)

Emellett jelentősen javíthat a napelemes rendszerünk pénzügyi szempontú hatékonyságán a tudatos energiahasználat. Vagyis ha a lehető legtöbb energiát fogyasztjuk el a napelemekről közvetlenül – ez ugyanis teljesen ingyen van.

Jelenleg az a jellemző, hogy a fogyasztás pont napközben a legalacsonyabb, amikor a napelemek termelése a csúcson van. A munkából hazatérő emberek viszont sorra kapcsolják be az elektromos készülékeiket. A lenti ábra a napelemes rendszerekkel nálunk sokkal jobban ellátott Kalifornia példáján mutatja, mennyire visszaesik napközben az áramigény (csökkenő fogyasztás plusz a napelemek termelésének együttes hatása) és milyen nagyot ugrik este, amikor lemegy a nap és mindenki hazaér.

5500500

A különbözetet ún. gyorsindítású, jellemzően fosszilis erőművek bekapcsolásával lehet fedezni. Ráadásul ekkora ugrások kezelése komoly terheket ró a rendszerirányítóra (hazánkban ez a MAVIR), aminek az egyre növekvő költségeit jelenleg az erőművek kénytelenek megfizetni, de hosszú távon elkerülhetetlenül megjelenik az áram árában.

A kiegyenlítettebb energiahasználat tehát környezetvédelmi szempontból mindenképpen hasznosabb lenne. Emellett egyéni szinten is megtakarítást jelent, hiszen így a saját termelésű, ingyen áramból használunk el többet. A napelem-tulajdonosoknak szóló használati tippjeinket ebben a cikkben gyűjtöttük össze.

Zárásként fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy az Energiatakaréknak – és más napelemes cégeknek sem – származik előnye abból, hogy az ügyfeleink egyik vagy másik elszámolási módot választják. A napelemes rendszer ára és telepítési költsége ettől teljesen független, az általunk adott árajánlatokban egyedül a megtérülési számításokat befolyásolja az elszámolás módja. Viszont arra törekszünk, hogy az érdeklődők minden elérhető információ birtokában tudjanak a kérdésben döntést hozni.

Kérjen ajánlatot!

Töltse ki az alábbi űrlapot és szaktanácsadónk megkeresi Önt, illetve Ön is megkapja szakértőnk elérhetőségeit.


Díjmenetesen felmérjük és megtervezzük az Ön igényeire szabott napelemes rendszert!


Ha az űrlap helyett telefonálna vagy emailt írna, 
keressen alábbi elérhetőségeinken!

+36 28 55 49 19
info@energiatakarek.hu

Contact Form Demo
Ft